Dette århundre karakteriseres av økt rikdom og en enorm modernisering av samfunnet fra industri og teknologi til transport og innredning av hjem inkludert egne og offentlige baderom. Hele samfunnet opplevde en stor endring og oppsving. Flere ønsket også å reise mer i Europa, noe som spabehandlings sentrene i Baden-Baden, Vichy og Marienbad nøt godt av.
Spesielt utmerket Lake Geneva i Montraux seg, som var svært populært blant artister, filosofer og adelige.
Med dette som utgangspunkt vil Axor Montraux kombinere historisk design med velvære, livsnytelse og luksus sammen med Axors høye kvalitet og eksklusivitet. Serien er ment til å passe et gjennomført historisk baderom eller i en moderne sammensetning av stiler.
Nyoppdaget tid
Dagens samfunn holder et utrolig høyt tempo og det er viktig å kunne stoppe opp en stund, reflektere på fortidens sanne verdier og kunsten å leve. Stiler uttrykker forskjellige tidsepoker og tidens verdier. Montreux serien uttrykker 20. århundrets kombinasjon av eleganse og enkel luksus. I følge Axors leder Philippe Grohe, fanges dette perfekt i denne serien, nyoppdaget tid, historie.
Axor Montreux serien reflekterer århundreskiftets harmoni med sin kombinasjon av gjennomførte geometriske former med rene tradisjonelle elementer som vridde håndtak og keramiske komponenter. I serien vil man kunne finne unike design som bro-armatur og frittstående badekararmatur som er kjennemerker fra denne epoken. Den distinkte nikkel utseende overflaten leveres både som børstet og blankpolert som gjør serien enda mer autentisk. I tillegg til dette blir armaturene satt sammen av mindre individuelle deler og ikke større støper som er vanlig i dagens produksjon. Denne produksjonsmåten sammen med seriens autentiske design gjør at hvert produkt er et lite kunstverk.
I samme stil som andre Axor serier, vil Montreux levere et bredt utvalg av modeller, og tilbehør fra håndvaskarmatur til barberspeil slik at en kan settes sammen komplette bad. Dette gjør at en kan gjennomføre stilen eller skreddersy en egen løsning.
Overflater
Axor Montreux leveres i 3 overflater; Krom, børstet Nikkel eller polert Nikkel. For første gang leverer Hansgrohe overflatene børstet og polert Nikkel for andre enn det amerikanske markedet. Begge Nikkel overflatene produseres etter en ny innovativ PVD teknologi som i korte trekk går ut på at overflaten blir lagt på ved hjelp av damp. Dette gjør overflaten svært motstandsdyktig mot riper og støt. Prismessig er børstet Nikkel 50% dyrere enn krom mens polert nikkel er 30% dyrere.
Det eksklusive merkenavnet Axor, som er en del av Hansgrohe familien, er kjent som et synonym til kvalitet og innovative design i baderom. Med et stort utvalg av individuelle design serier med stor dybde i produkt sortimentet samt bruken av anerkjente designere som Philippe Starck, Antonio Citterio og Phoenix Design er det bare fantasien som setter grenser på kombinasjoner og muligheter. Axor avdelingen av Hansgrohe ledes av Philippe Grohe som er grunnlegger Hans Grohes barnebarn dette melder de i en pressemelding til VVS Aktuelt.