Til stede på åpningen var representanter (styret) for Villeroy & Boch og Värmdö kommune. Logistikk- og monteringsanlegget skal levere baderomsprodukter til kunder over hele Nord-Europa.
– Byggingen av det nye anlegget på Ekobacken har vært en strategisk viktig avgjørelse for oss. Det gjør det mulig å fokusere på å bli en mer fleksibel aktør i Nord-Europa, forteller Andreas Pfeiffer, divisjonssjef for Bath and Wellness.
I tillegg til byggingen av anlegget på Ekobacken gjennomfører selskapet omfattende tiltak i tilknytning til produksjonen, blant annet med produkt- og varemerkeutvikling på plass i Gustavsberg. De siste årene har selskapet igangsatt en viktig prosess for å bli en mer konkurransedyktig bærekraftig aktør på markedet. Det handler om å tilby fagfolk og sluttkunder skreddersydde løsninger som representerer både kvalitet og trygghet.
– For å kunne møte utfordringene vi ser i dag, må vi slutte å tenke på enkeltprodukter og heller fokusere på komplette baderomsløsninger – som er det kundene kjøper. Dette medfører enkelte endringer i forretningsmodellen, men kundene kommer til å kjenne oss igjen på den konsekvente prioriteringen av høy kvalitet, skandinavisk design og bærekraft, sier Katharina Klotz, markedsføringssjef hos Villeroy & Boch Gustavsberg.
Gustavsberg står ikke lenger bare for sanitærporselen innen baderom. Egenskaper som god distribusjonskompetanse, service av høy kvalitet og planlegging av komplette baderomsløsninger skal også være hjørnesteiner for varemerket Gustavsberg.
Selskapet Gustavsberg har vært til stede i området siden 1640, da de startet produksjon av murstein. Siden den gang er virksomheten endret radikalt to ganger, først til produksjon av porselensservise, og deretter sanitærporselen.
– Vi står overfor en veldig spennende tid. Vi går på en måte inn i en fjerde epoke i selskapets historie, og det er opp til oss å være rede, forteller Carl-Johan von Plomgren, salgssjef for Norden og Baltikum.
Med investeringen på omkring 130 millioner svenske kroner i det nye produksjonsanlegget på Ekobacken bekrefter Villeroy & Boch Gustavsberg sitt langsiktige engasjement i Gustavsberg som utgangspunkt for virksomheten.
Värmdö kommune er stolt over historien den deler med selskapet, og er glad for at Villeroy & Boch Gustavsberg fortsetter å investere i regionen.
– Gustavsberg som selskap er en viktig kulturbærer og arbeidsgiver i området. Derfor er det veldig viktig for oss at de fortsetter å investere i kommunen, og vi er glade for at de valgte å investere i Ekobacken, forteller Monica Pettersson, kommunestyreleder i Värmdö.