Ny kunnskap
– Norge er i en særstilling i verden når det gjelder utbredelse av elbiler. Derfor er det mange som ser til Norge i utviklingen av hurtiglading. Og med disse avtalene så vil vi få ny kunnskap som vil være verdifull for oss for å tilby gode og konkurransedyktige løsninger på dette området i fremtiden, sier Åge Reiakvam som er leder for hurtigladere i Siemens.
30 ganger kjappere
Hurtigladerne som nå er levert, er dimensjonert med en effekt på 50 kilowatt. Det tilsvarer effektbruken i cirka 10 gjennomsnittlige norske leiligheter. Da vil man kunne lade opp en elbil tilsvarende Nissan Leaf eller Mitsubishi Miev på rundt 20 minutter. Det er opptil 30 ganger raskere enn via en vanlig stikkontakt som de fleste har hjemme.
En testfase
De hurtigladerne som nå er satt i drift på Vestby og Svinesund, er de to første i sitt slag som Siemens leverer til Norge. Disse vil bli testet utover i 2013. Her er oppetid og kvalitet på utstyr viktige faktorer, i tillegg til pris. Resultatene fra denne testperioden vil være viktig for valg av fremtidig leverandør av hurtigladere for hele Ishavsveien.
– Når Siemens først satser på et område, så vil det bli utviklet en løsning som har høy kvalitet. Og i et land som Norge, med varierende temperaturer og barskt klima, så er det viktig å ha en robust løsning som tåler påkjenningen og som alltid virker, sier Reiakvam.