Innlegg

Sparer strøm med arkitekttegnet smarthus

Bildet: Rehan Ahmad har vært tett involvert i byggeprosessen
Bildet: Rehan Ahmad har vært tett involvert i byggeprosessen

– Jeg ville ha et hus som er moderne og miljøvennlig, både på utsiden og innsiden. Materialvalget gjør at huset er tilnærmet vedlikeholdsfritt. Og ved å styre alt av lys og varme, er det også energieffektivt i bruk, sier Rehan Ahmad.

Boligen er tegnet av Vårdal Arkitekter og er designet med tanke på best mulig utnyttelse av solforholdene, så vel som energieffektivitet og komfort.  Under huset strekker en energibrønn seg 180 meter ned i grunnen. En vernet naturbekk har fått egen kulvert under bygget for å flomme fritt. Trebarnsfaren har vært tett involvert i byggeprosessen, og pådriver for teknologiske og miljøvennlige løsninger.

– Enkelte av løsningene var kostbare i installasjon. Det er ikke er gratis å borre 180 meter, men energibrønnen vil jo betale seg over tid ved redusert forbruk.  Smarthussystemet xComfort var derimot kostnadseffektivt fra første stund. Fordi det er trådløst, slapp jeg å trekke flere kilometer med kabler, sier Rehan fornøyd.

Allerede ved inngangsdøra er det tydelig at familien Ahmads hus ikke er som alle andres. I stedet for nøkkelhull, har døra et kodepanel og en brikkeleser. En hovedbryter innenfor gjør at den siste som drar kan skrur av alle apparater i huset med ett klikk.
– Jeg har en hovedbryter ved nattbordet også. Den er kjekk å ha om jeg ikke er helt sikker på om jeg husket å skru av lyset da jeg gikk og la meg. Og om jeg skulle høre ungene oppe etter klokka ni, kan jeg skru av lyset på rommene deres med mobiltelefonen fra sofakroken, sier småbarnsfaren med et smil.

I tillegg til lys styrer familien den vannbårne varmen med xComfort. I hvert rom i huset er det sensorer som registrerer temperatur og luftfuktighet, slik at gulvvarmen kun kobles inn ved behov.  Temperaturen kan overstyres justeres manuelt med +/- tre grader i alle rom, men stilles inn sentralt etter temperatur og selvvalgte modus i systemets hjerne.
– Smarthussystemet xComfort kan styre varmepumper så vel som vannbårne- og elektriske varmekilder. Systemet tilpasses av brukeren selv, og kan baseres på komforttemperatur i tillegg til egenregistrerte programmer med innlagt natt- og dagsenking, borte- og feriemodus. Siden xComfort kan styres med mobil, er det lett sjekke temperaturen hjemme mens du er på ferie, eller skru opp varmen fra hotellrommet, slik at huset er varmt når du kommer hjem, sier Key Account Manager i Eaton, Knut Ballangrud.

Familien Ahmad har tre lysscenarioer programmert i xComfort-systemet. «Alt på» setter lysene i oppholdsrommene til 50%, «alt av» skrur av alt lys innendørs, mens komfort-settingen dimmer lyset slik at det er perfekt til filmkveld foran TV’en. Rehan arbeider hos lysprodusenten Philips, og alle lyskilder i huset er LED.
– Jeg tror ikke at lampa inni komfyren er det, men bortsett fra den, er alt LED. Jeg styrer alt av lys og varme via xComfort, og lysene skrus automatisk på til mellom 50 og 70%. Det kan selvfølgelig overstyres med brytere i alle rom, men med LED er det strengt tatt ikke nødvendig å benytte fullt lys, konstaterer han, og legger til:

– LED er jo veldig energieffektivt, men ved å bruke lyset smart, reduserer vi strømforbruket enda mer. Dersom vi hadde hatt vanlige brytere, ville nok lyset stått på 100% nesten hele tiden. Vi er jo vant med at lys enten er av eller på, og jeg vet av erfaring at selv om en har dimmere, skrus lyset ofte helt på eller helt av.
Boligen har glassflater fra gulv til tak i oppholdsrommene, og på vår- og sommerdager er solskjerming en nødvendighet. De elektriske solskjermingsløsningene stenger sola ute uten å hindre utsynet, og kan styres automatisk i takt med døgnets gang, lysforhold eller temperatur. I tillegg styres de selvsagt individuelt med brytere, via smarttelefon eller nettbrett.

En gjennomsnittsbolig bruker Ifølge statistisk sentralbyrå 185 kWh strøm per kvadratmeter. For familien Ahmad skulle det ha ført til et årlig forbruk på 49 580 kWh. Men ved å bruke smarte installasjoner og styring med xComfort, havner forbruket deres på godt under halvparten av dette.