02.02.09: Det er mulig å spare store kostnader ved å kombinere gammel og ny teknologi. Ved å benytte trådløse systemer i kombinasjon med tradisjonelle løsninger kan funksjonalitet økes og kostnader reduseres.
Bildet: Brytere som har trådløs teknologi kan enkelt plasseres der brukeren ønsker det. Foto: Schneider Electrics
Av Jan Eirik Schiøtz
Enkel installasjon, enkel betjening, økt komfort og energisparing er nøkkelbegrepene bak en ledende leverandørs utvikling av et omfattende konsept for byggautomatisering. Schneider Electrics nye installasjonskonsept kalles CONNECT
Ideell for rehabilitering
CONNECT er den god løsningen for alle som enten bygger nytt eller ønsker å fornye, renovere og modernisere hjemmets elektriske installasjon. Systemet er trådløst. Det medfører at det ikke er behov for og gjøre store inngrep i bygget som å åpne vegger for å legge nye kabler ved montering av styringssystemet. Systemet kan styre de fleste funksjoner i et bygg som varme, belysning, markiser og persienner. Brukeren vil oppleve at hjem får økt komfort, fleksibilitet og energisparing, sier Trond Høyem, leder for Building Management Systems i Schneider Electric.
Hele artikkelen kan du lese i VVS aktuelt 1/2009 som kommer ut neste uke. Hovedtemaet i dette nummeret er byggautomasjon.