Aktuelt

Vil utvikle fremtidens teknologipark på Kjeller

Illustrasjon: Grape Arkitekter på vegne av IFE

I går vedtok Lillestrøm kommune ny reguleringsplan for Institutt for Energiteknikk (IFE) sin virksomhet. Planen gir IFE mulighet til å utvikle fremtidens teknologipark på Kjeller og legger til rette for opp mot 2000 nye arbeidsplasser.

Dette vedtaket legger grunnlaget for videre vekst på Kjeller både for IFE, andre forskningsinstitutt og teknologibedrifter og vil være viktig i den videre utviklingen av Romeriksregionen.

IFE er fornøyd med å ha fått vedtatt en ny og fremtidsrettet plan for forskningsparken på Kjeller. Med totalt 80.000 m2 vil planen gi rom for nye moderne forsknings- og produksjonsfasiliteter, noe som vil legge grunnlaget for både fremragende forskning og verdiskapning. Samtidig tar IFE bærekraft på alvor i planen gjennom etablering av nye parker, torg og møteplasser, overvannshåndtering og grønn mobilitet.

Et godt partnerskap med kommunen

– Reguleringsplanen legger opp til vekst og utvikling av forskningsparken på Kjeller og jeg er glad for at kommunestyret i Lillestrøm i går [enstemmig] vedtok planen. Jeg ser frem til et fortsatt fruktbart partnerskap med Lillestrøm kommune for å videreutvikle Kjeller som et område for fremragende forskning, verdiskapning og en destinasjon for kunnskapsinstitusjoner og teknologibedrifter, sier Nils Morten Huseby, administrerende direktør ved IFE.

Huseby er fornøyd med kommunens vedtak. Foto: Birgitte Aarebrodt IFE

For at IFE skal lykkes med ambisjonene er vi avhengig av et fortsatt godt samarbeid med Lillestrøm kommune som vertskap for forskningsparken og ikke minst som en kommune det er attraktivt å etablere bedrifter i og flytte til.

– Detaljreguleringsplanen legger til rette for videreutvikling av IFEs tilstedeværelse i regionen. IFE har vært på Kjeller i 75 år, og vi gleder oss til de neste 75 årene, avslutter Huseby.  

Ordføreren fornøyd med utfallet

Ordfører Kjartan Berland er godt fornøyd med at et enstemmig kommunestyre gikk inn for innstillingen i saken.

– Dette er ikke bare viktig for IFE, men for hele kommunen og hele regionen – ja, hele innovasjonsdistriktet vi er i ferd med å bygge opp, sier en svært fornøyd ordfører.

Divisjonsdirektør ved IFE Siw-Hege A. Gundersen og Kjartan Berland, er fornøyd med utfallet av saken. Foto: Vidar Steder IFE

Veien videre

Med en rykende fersk reguleringsplan er IFE klar til å starte det videre arbeidet med å realisere ambisjonene.

– Dette vedtaket markerer starten på en ny epoke for IFE og forskningsmiljøet på Kjeller. Vi gleder oss til å ta fatt på neste fase og vi har allerede startet med detaljprosjekteringen av et nytt laboratoriebygg. Der vil vi få på plass unike laboratorium som vil gi nye muligheter for forskningen vår. Samtidig arbeider vi med å kartlegge aktører og teknologibedrifter som vi ønsker å knytte oss til når teknologiparken skal realiseres, sier Siw-Hege Adriansen Gundersen, divisjonsdirektør for teknologi og eiendom ved IFE.

logo
Bjørn Laberg