Sanitær

Webtjeneste for VA-sektoren

03.05.05: Nå kan hverdagen bli enklere innen vann- og avløpssektoren. MapGraph er en nettjeneste for teknisk sektor i kommuner, interkommunale selskaper og andre med ansvar for vann- og avløpsanlegg og øvrige miljødata.

 

 

Kommunen behøver derfor ikke å bekymre seg for hverken installasjon eller drift av nettservere.

– Det eneste de må ha, er tilgang til Internett, sier Arne Hansen i EnviTech as.

Firmaet er rådgivende ingeniør med akkreditering innen miljø og kommunalteknikk samt prosjektadministrasjon.

Webtjenestene kan være et abonnement for kontinuerlig datafangst fra forskjellige kilder. Det kan gjelde fjernkontrollanlegg, databaser og laboratorier samt lagring av driftsdata, overvåking, brukerstøtte og oppgradering.

Hansen mener at bruk av MapGraph kan forlenge levetiden på eldre, eksisterende driftskontrollsystemer. Grunnen er at data blir mer tilgjengelig. Dermed kan kostbare nyanskaffelser utsettes.

På messa Kommunalteknikk 2005 introduseres en utvidet versjon, MapGraph 2005. Her blir det mulig å integrere kommunens grunn- og ledningskart.

Det blir også enklere å analysere og rapportere driftsdata. Særlig dreier det seg om sonevannsforbruk, etablering av normalkurver for vannforbruk ut fra historiske data – og kontroll med avvik fra disse.