Brødrene Dahl AS er Handelens Miljøfonds første medlem i VVS-bransjen. Lansering av gjenbrukspose bygger videre på arbeidet som ble gjort høsten 2021. Da vi gikk over til kun å bruke plastposer som består av 80% resirkulert plast.
– Med et årlig forbruk på 500 000 plastposer, ønsker vi nå å gi våre kunder mulighet til å velge et enda mer miljøvennlig alternativ. Nå introduserer vi gjenbruksposer, i alle våre servicesentre i Brødrene Dahl. Rørleggerens Dag den 11. mars feirer vi med å dele ut gratis gjenbrukspose til alle kunder som handler i et av våre denne dagen. Ved å ha fokus på reduksjon av antall plastposer som utleveres, vil vi sammen med våre kunder, direkte bidra til å redusere risikoen for at plastposer havner i naturen, sier leder for Kvalitet & Bærekraft hos Brødrene Dahl, Dennis Knarvik, i en pressemelding.
– Brødrene Dahl har i dag 6 fokusområder når det kommer til bærekraftsarbeid, et av de er emballasje. Sammenlignet med «vanlig» plastposer, så blir miljøregnskapet bedre jo flere ganger gjenbruksposene brukes, mener Knarvik.
• Etter 5 bruk, blir CO2 utslipp på våre poser lavere, enn om man brukte vanlig plastbærepose.
• Etter 45 bruk, blir alle miljøindikatorer (CO2, ozon, toksisitet, vannressurser, m.m.) lavere enn dersom man bruker vanlig plastbærepose.
– Gjenbruksposene er sorte, har et enkelt og røft design og er av samme kvalitet som Ikea-posene. Korte og lange bærestropper gjør det enkelt å frakte varer og to ulike størrelser er testet og valgt ut blant noen av våre kunder underveis i prosessen, heter det avslutningsvis i pressemeldingen fra Brødrene Dahl.