Totalt dekker messen 34.055 kvadratmeter, og det er den største innendørsmessen i Skandinavia, både hva gjelder antall utstillere og utstillingsareal.
Mye nytt
Sammenliknet med 2008 har antall utstillere økt med 150.
– Årets Nordbygg blir også en veldig nyhetsintensiv messe. Usedvanlig mange utstillere lanserer nye og innovative produkter eller tjenester. Det finnes også en ånd av optimisme – nå er lavkonjunkturen brutt og bransjen står foran økende investeringer og mange nye spennende prosjekter, sier prosjektleder for Nordbygg 2010, Peter Söderberg i en pressemelding.
Glass fra Kina
Økende fokus på miljøvennlige løsninger, energioptimalisering og effektive arbeidsmodeller har fått stort gjennomslag. Det store utland er også godt representert. 130 utstillere kommer fra andre land enn Sverige, og totalt er 19 land representert i messehallene. Her finnes alt fra norsk bambus til kinesiske glassfasader.
– Vi har valgt å stille ut på Nordbygg ettersom det er den største byggemessen i Skandinavia. Vi fant messens egen hjemmeside og har hørt fra andre kinesiske selskaper at det er en fremstående messe i Skandinavia, og at den har et godt rykte, sier Prince Cheng, som er markedssjef for Europa i kinesiske Kin Long.
Lufttette hus
Icopal presenterer sitt nye system for energibesparende boliger – System Lufttätt Hus. Dette tar for seg to store årsaker til byggeproblemer i moderne, energisnåle hus: vinden utenfra og fukten innenfra. Systemet vises for første gang under messen.
På messen er det også viet plass til en egen utstilling om Bauhaus, i forbindelse med 90-års jubileet for etableringen. Utstillingen av Foto+ Synthesis og Gordon Watkinson heter Bauhas twenty-21: An Ongoing Legacy.