NM i yrkesfag til Stavanger i 2028

 
NM i yrkesfag til Stavanger i 2028Bildet: Det jubles i Rogaland for tildelt NM i Yrkesfag. Her representert ved prosjektleder Siddis center Ole Weierholt fra Region Stavanger (t.v.), fagopplæringssjef Cathrine Utne Pettersen, fylkesordfører Ole Ueland og Leder B2B Anette Larsen Bogna. Ikke tilstede: prosjektleder Leif Kjetil Knudsen og opplæringsdirektør Eiliv Fougner Janssen. Foto: Rogaland Fylkeskommune / WorldSkills Norway
Rogaland og Stavanger-regionen er valgt som vertskap for Yrkes-NM 2028, som arrangeres 7.–11. februar i Siddis Center i Stavanger.

Konkurransen samler landets fremste lærlinger og unge fagarbeidere til spennende dyst innen en rekke yrkesdisipliner.

Yrkes-NM arrangeres annethvert år og gir deltakerne muligheten til å måle seg mot de beste i landet. Mesterskapet er en viktig arena for å løfte frem yrkesfagene og tiltrekker seg både ungdom, skoler, næringsliv og rekrutterere.

En sterk yrkesfagregion

WorldSkills Norway har tildelt Rogaland vertskapet etter vurdering av fylkeskommunens søknad og vertskapsmuligheter. Rogaland fylkeskommune vil ha hovedansvaret for planlegging og gjennomføring i samarbeid med WorldSkills Norway og lokale aktører.

– Dette blir fantastisk! Rogaland er i norgestoppen når det gjelder å utdanne fagarbeidere, og det er veldig kjekt at NM i yrkesfag skal arrangeres hos oss. Ved å samle landets beste fagarbeidere, lærlinger og studenter under ett tak, får vi vist hvor viktig yrkesfag er for samfunnet. Samtidig kan arrangementet inspirere flere til å velge en yrkesfaglig utdanning, sier fylkesordfører Ole Ueland.

Rogaland er kjent for sitt brede yrkesfaglige tilbud innen maritime fag, energi, bygg- og anleggsteknikk og helse. Rogaland har landets høyeste gjennomføringsrate  av fagbrev og har jobbet målrettet med stadig å forbedre tilbudet til ungdom.

Stavanger som vertskapsby

Stavanger, en by med et sterkt næringsliv innen teknologi, energi og industri, blir sentrum for mesterskapet.

– Å være vertskap for et så prestisjefylt arrangement som NM Yrkesfag er en stor ære for oss, uttaler ordfører Tormod Losnedal.

– Vi gleder oss til å ønske alle deltakerne og besøkende velkommen til vår vakre by. Vi vil også benytte anledningen til å koble deltakerne med næringslivet lokalt i den grad det vil bli mulig. Kanskje de vil finne bedriftene og regionen såpass spennende at de vurderer å flytte hit, sier ordføreren.

Yrkes-NM som møteplass mellom talenter og næringsliv

Yrkes-NM er ikke bare en konkurranse, men også en arena for rekruttering. Mesterskapet tiltrekker seg næringslivsaktører på jakt etter fremtidens fagarbeidere og gir deltakere muligheten til å vise frem sine ferdigheter for potensielle arbeidsgivere.

– Mesterskapet hedrer Norges dyktigste fagarbeidere og er en viktig plattform for rekruttering til yrkesfagene. Behovet for kvalifisert arbeidskraft øker, og Yrkes-NM gir en unik mulighet til å vise frem hvilke karrieremuligheter yrkesfagene byr på, sier Bjørnar Valstad, daglig leder i WorldSkills Norway.

Over 16 000 elever på besøk

Mesterskapet vil være en arena for å engasjere unge i yrkesfaglige utdanninger. Over 16.000 elever fra ungdomsskoler og videregående skoler inviteres til å oppleve mesterskapet, møte tidligere vinnere og prøve ulike yrker.

Sterkere fokus på videreutdanning og livslang læring

Med stadig økende behov for spesialisering ønsker arrangørene også å bruke Yrkes-NM til å sette søkelys på videreutdanning for voksne og mulighetene innen høyere yrkesfaglig utdanning.

– Yrkesfagene er avgjørende for samfunnets utvikling og velferd. Vi ønsker å vise hvilke muligheter som finnes, både for unge og voksne som ønsker å videreutdanne seg. Mulighetene med fagbrev er store, og blir bare større, sier Leif Kjetil Knudsen, prosjektleder for søknadsprosessen.

En samlet innsats for tildelingen

Rogaland fylkeskommune sto bak søknaden om vertskap for Yrkes-NM, med støtte fra Region Stavanger og en rekke samarbeidspartnere, inkludert Senter for nyskapende utdanninger, Aibel, NHO, Helse Stavanger, Universitetet i Stavanger, LO Rogaland og Norsk Industri.

- WorldSkills Norway ser frem til å samarbeide tett med Rogaland fylkeskommune og lokalt næringsliv for å gjøre Yrkes-NM 2028 til en suksess, sier Bjørnar Valstad avslutningsvis.

comments powered by Disqus
 

 
 
 
 

Aktivitetskalender

Vis alle

  

Aktuelle prosjekter

Vis alle

  

Bransjekommentar

Vis alle

  

Kurs og Seminarer

Vis alle

  

Produktnyheter

Vis alle

  

Nyttekjøretøy

Vis alle

  

 
 
 
Retningslinjer for datahåndtering, personvern og informasjonskapsler

Ved å surfe videre på vår hjemmeside og bruke våre tjenester godkjenner du at vi samler inn data om dine besøk. I vår personvernerklæring forklarer vi hvilke data vi samler inn, hvorfor vi samler dem inn og hva vi bruker dem til. Les mer...

OK, jeg forstår